وقتی از منافع در سطح ملی سخن به میان می­آید، نگاه­ها از چارچوب­های تنگ­نظرانه­ای که دستیابی به­ منافع را صرفاً مختص نسل حاضر دانسته و همت خود را به حل مشکلات فوری آن­ها معطوف می­نماید فراتر می­رود. منافع ملی مختص نسل فعلی و نسل­های آینده است و صیانت از آن­ها به مطالعه و تلاش در قلمرو­های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... نیازمند است؛ لذا می­توان اظهار داشت که منافع ملی در هر موضوعی زمانی به معنای واقعی آن تأمین­ می­شود که برآیندی از تأمین منافع ملی در تمامی قلمروهای فوق­الذکر باشد. به این مفهوم که در تشخیص مصالح و منافع ملی یک کشور در موضوعات مختلف، لازم است با نگاهی جامع ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... آن موضوع مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفته و با کنار گذاشتن منطق تحلیلی صرفا اقتصادی و کوتاه‌مدت، تحلیل­های جامع، چند­بعدی و بلند­مدت -که نسل­های آینده را هم مدنظر قرار دهد- مورد ملاحظه قرار گیرد.

ایران را با سابقه‌ترین کشور در کل آسیا در فرایند بودجه‌نویسی می‌دانند. این سابقه از مرز 100 سالگی گذشت و عمری بیش از یک قرن دارد؛ اما با این وجود امروزه این فرآیند دچار آسیب‌های فراوان ساختاری است. بر اساس قانون محاسبات عمومی بودجه اینگونه تعریف می‌شود: «بودجه کل کشور برنامه مالی دولت است که برای یک سال مالی تهیه و حاوی پیش‌بینی درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار و برآورد هزینه‌ها‌ برای انجام عملیاتی که منجر به نیل سیاست‌ها و هدف‌های قانونی می‌شود»؛ به عبارتی خلاصه‌تر، بودجه یک سند قانونی است که منابع و مصارف دولت را پیش‌بینی می­کند. بودجه سند مالی دولت است و در تمامی مراحل از بودجه‌نویسی و تقدیم لایحه تا اجرای آن، نقش اساسی بر عهده­ی دولت می­باشد. در این نوشتار نقش دولت اسلامی در ایجاد توازن اجتماعی را بر بودجه‌نویسی مورد بررسی قرار دهیم.

مطالعات اقتصاد اسلامی از سابقه ­ای طولانی برخوردار است که در عصر حاضر با انتشار کتاب اقتصاد ما توسط شهید سید محمدباقر صدر دچار تحولی شگرف شد و از این بالاتر گویی نهضت اسلامی پس از انتشار این کتاب جانی تازه گرفت و در راستای تحقق آرمان‌های والای اسلامی در عرصه اقتصاد امیدی دوچندان یافت. پس‌ازآن نیز با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی در کشور ایران، افق تازه­ای به روی امت اسلامی به‌منظور نشان دادن مکتب اقتصادی اسلام و خصائص وبرتری آن نسبت به سایر مکاتب بشری، نمایان شد؛ اما متأسفانه به دلایل متعددی هنوز آموزه­ های مکتب اقتصاد اسلامی در ایران محقق نشده است و امت اسلامی از این فرصت استثنایی به‌ منظور ارائه الگویی بی­نظیر از بینش اقتصادی اسلام در عرصه عمل و نظر بازمانده است.

یکی از اساسی‌ترین لوازم در تحلیل و ارزیابی عملکرد دولت در نظام اقتصادی، آشنایی با مسئولیت‌های دولت در نظام اسلامی است. اگرچه در طول زمان، مسئولیت‌های دولت در نظام اقتصادی از سوی اندیشمندان مختلف دچار تغییر و تحولاتی شد، اما اقتصاد اسلامی با در نظر داشتن عنصر حکومت در عرصه اقتصاد به‌عنوان یکی از ارکان اصیل، مسئولیت‌هایی را بر حکومت اسلامی محول کرده است. این مسئولیت‌ها برگرفته از آموزه‌ها و اهداف نظام اسلامی بوده و لازم است در سیاست‌گذاری‌ها از سوی دولت مورد توجه قرار گیرد. در ادامه تلاش خواهد شد تا مهم‌ترین مسئولیت دولت، یعنی تأمین سطح کفاف، مورد اشاره قرار گیرد.        «جواد کجوری»

بی ­شک یکی از ملزومات رشد تولید ملّی، ثبات متغیرهای اقتصادی است. مطالعات موجود در این زمینه نشان می­دهد رشدهای بالای اقتصادی در دوره­های ثبات متغیرهای کلان اقتصاد صورت پذیرفته است. با توجه به درحال‌پیشرفت بودن کشور ایران و واردات بخش عظیمی از مواد اوّلیه صنایع مختلف، نرخ ارز اهمیت بسیار زیادی در این اقتصاد دارد.

سه شنبه, 11 دی 1397 ساعت 11:19

رابطه بین رسانه و احساس مخاطب

این یادداشت بخشی از کتاب «جذابیت در رسانه دینی؛ مولفه‌های جذابیت دینی در برنامه‌های گفتگومحور تلویزیونی» نوشته محمدرضا فتح‌الله بیاتی مسئول گروه جامعه و فرهنگ مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) است که با مقدمه دکتر محمدهادی همایون و توسط نشر سدید منتشر گردیده است.

شنبه, 14 بهمن 1396 ساعت 13:46
به همت نشر سدید؛

جامعه شناسی حقوق عمومی منتشر می‌شود

نشر سدید کتاب «جامعه شناسی حقوق عمومی؛ چارچوب نظری مطالعات اجتماعی در حقوق عمومی ایران» را به زودی روانه بازار کتاب خواهد کرد.

یکشنبه, 01 مرداد 1396 ساعت 07:13
با مقدمه آیت‌الله کعبی؛

کتاب «حقوق عمومی؛ دانش نظام ساز» منتشر شد

کتاب «حقوق عمومی؛ دانش نظام ساز» با مقدمه آیت‌الله کعبی از سوی نشر سدید روانه بازار کتاب شد.

شنبه, 31 تیر 1396 ساعت 10:05
نشر «سدید» منتشر کرد؛

فهم فرهنگی بیداری اسلامی در «حسرت و هراس»

کتاب «حسرت و هراس» که انتشارات سدید آن را منتشر کرده به ابعاد فرهنگی بیداری اسلامی پرداخته است.

پنج شنبه, 22 تیر 1396 ساعت 10:07
به همت نشر سدید؛

کتاب «تمدن شناسی» منتشر شد

 کتاب «تمدن شناسی» که دلایل ظهور و سقوط تمدن‌ها و وضعیت تمدنی انقلاب اسلامی را تحلیل می‌کند، منتشر شد.

صفحه 1 از 4 صفحه