14 بهمن
به همت نشر سدید؛

جامعه شناسی حقوق عمومی منتشر می‌شود

نشر سدید کتاب «جامعه شناسی حقوق عمومی؛ چارچوب نظری مطالعات اجتماعی در حقوق عمومی ایران» را به زودی روانه بازار کتاب خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام، طراحی الگویی برای حرکت مستمر و ساختارمند به سمت وضع مطلوب در عرصه زندگی اجتماعی ایرانیان مستلزم در اختیار داشتن توصیف و تحلیل دقیق از وضعیت موجود و ترسیم نظامی جهت تنظیم و جهت‌دهی رفتار و روابط اجتماعی متناسب با اقتضائات دینی و بومی ایران است.

 

 

در این راستا حقوق عمومی از جمله علوم اجتماعی است که به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخه‌های دانش حقوق، توصیفات و تجویزات لازم برای تنظیم روابط و رفتارهای کلان اجتماعی را ارائه می‌کند. در نتیجه، بهره‌گیری از مطالعات اجتماعی در حقوق عمومی برای شناخت ماهیت رفتارها و روابط اجتماعی و نیز بررسی علل و عوارض دگرگونی‌های اجتماعی، نقش اساسی در تحقق اهداف نظام حقوقی خواهد داشت.

با این‌ وجود در نظام حقوقی و به ویژه وضعیت فعلی حقوق عمومی ایران، تأکید روزافزون بر مبانی فلسفی و انتزاعی اندیشمندان مغرب زمین و نیز تکرار اندیشه‌های غیربومی، منجر به تأثیرپذیری مطلق از نظریات غیربومی و بروز نارسایی‌ و ناکارآمدی در این دانش شده است.

بر این اساس به منظور رفع کمبودهای مذکور، گروه حقوق مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام اقدام به نگارش کتابی با عنوان «جامعه شناسی حقوق عمومی؛ چارچوب نظری مطالعات اجتماعی در حقوق عمومی ایران» نموده است که در آن به این خلاءها پاسخ داده می‌شود.

نقد پوزیتیویسم و آثار آن در حقوق عمومی، بومی سازی و کاربردی سازی مطالعات و پژوهش‌ها در حقوق عمومی و در نهایت توجه به فرهنگ حقوقی و تقویت آن از جمله مباحثی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است. چارچوب نظری مطالعات اجتماعی در حقوق عمومی موضوع اولین فصل از کتاب جامعه شناسی حقوق عمومی است.

همچنین در فصل دوم این کتاب حدود و ثغور، سطوح، مؤلفه‌ها، روش مطالعه و در نهایت مدخل‌های پژوهش در مطالعات اجتماعی حقوق عمومی با تأکید بر جامعه شناسی حقوق عمومی به صورت نظام‌مند، منسجم، منظم و روشمند تبیین می‌گردد تا با بهره‌گیری از ضوابط و شاخص‌های آن بتوان به گستره وسیع مطالعات اجتماعی در حقوق عمومی انتظام بخشید و دشواری‌های فراوان این عرصه را برای علاقه‌مندان و پژوهشگران کاهش داد.

در فصل پایانی کتاب نیز برخی از شاخه‌ها و گرایش‌های علوم اجتماعی نظیر جامعه شناسی سیاسی، مردم شناسی و جمعیت شناسی که در مطالعات اجتماعی حقوق عمومی کاربرد فراوانی دارند، معرفی می‌گردد.

گفتنی است چاپ کتاب «جامعه شناسی حقوق عمومی؛ چارچوب نظری مطالعات اجتماعی در حقوق عمومی ایران» که توسط علی ربیع زاده و سید حسین هاشمی در 225 صفحه نگاشته شده است، به زودی توسط انتشارات مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام (نشر سدید) به پایان می‌رسد و این کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

نظردهی