هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 674

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 714

15 مرداد
به همت مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد؛

مناظره علمی| تعامل انقلاب اسلامی با غرب

مناظره علمی با موضوع تعامل انقلاب اسلامی با غرب با حضور دکتر گنجی و دکتر زیباکلام در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.

در این مناظره که با موضوع تعامل انقلاب اسلامي با غرب برگزار شد، آقایان زیباکلام و گنجی با ارائه نظرات خود به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

 

ابتدا آقای دکتر زیباکلام ی با بیان تاریخچه مختصری از تعاملات ابران و غرب گفت: اولین تعامل ما با غرب از زمان صفویه آغاز شده است. در زمان قاجار نیز، هر چند دوران بی ثباتی سیاسی بوده ،باز هم با توجه به جنگی که بین ایران و روس اتفاق می‌افتد و نیازهایی که ایران داشته، این تعامل با کشور‌های غربی بخصوص بریتانیای کبیر شکل می‌گیرد و می‌شود گفت دو قطب اصلی در آن جا روس‌ها و بریتانیایی‌ها هستند.

سپس آقای دکتر گنجی با بیان اینکه ما ایرانی‌ها در این 1400 سال سه بار در معرض تمدن قرار گرفته‌ایم، این سه دوران به شرح زیر توضیح داد:

·یک بار در مقابل اسلام قرار گرفته‌ایم که آن بنای فرهنگی ایرانیان باعث شد که ما قرآن را بگیریم و عربیت را پس بزنیم. یعنی اسلام که از شبه جزیره عربستان بیرون آمد، عربیت را همراه خودش ندارد. این نشان از غنای فرهنگی ما است که قرآن را گرفتیم و عربیت را پس زدیم.

·مرحله دوم قرن هفتم ه.ق است که در معرض حمله مغول‌ها قرار گرفتیم. مغول‌ها حدود سی صد سالی که اینجا بودند به دیار خود بازنگشتند، همین جا هضم شدند. یعنی در فرهنگ اسلامی و شیعی ما همین جا هضم شدند و اثری از آن‌ها نماند

 

 

·مرحله سوم مرحله‌ای است که ما در مقابل تمدن غرب قرار گرفتیم. ما ایرانی‌ها غرب را از توپخانه جنگ ایران و روس شناختیم، یعنی اولین چیزی که از غرب دیدیم توپخانه او بود.

 ایشان در ادامه افزود: تمدن غرب دو رو دارد و به نظر من همه گرفتاری‌های ما و خصوصاً روشنفکران ما همین جا است: یک رویه سلطه گری و فرهنگی دارد و یک رویه تمدن و تکنولوژی و علم و سخت کوشی که قابل ارزش هست و به آن نیاز داریم.

به نظر دکتر زیباکلام شروع ستیز و منازعه با غرب دقیقاً از جایی بوده است که مسلمانان انقلابی و رادیکال در سال 58 جای پای مارکسیست‌ها پا گذاشتند ، همان ادبیات و همان جهان بینی و همان باورها را گرفتند.

تماشاخانه تصویر

نظردهی