هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 674

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 714

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 653

25 مرداد
لزوم تحول تئوریک در نظریه های هنجاری رسانه؛

مناظره علمی| سینما و رسانه دینی با محوریت جشنواره فیلم فجر

مناظره علمی در موضوع سینما و رسانه دینی با حضور اساتید محترم حجت الاسلام جعفری و دکتر امامی در حوزه معصومیه قم برگزار شد.

در این جلسه ابتدا به بحث ایده های تحول انگیزانه انقلاب اسلامی پرداخته می شود و در ادامه به بحث عدم مطالبه حوزه عینیت از نظردر عرصه رسانه اشاره می شود و با تأکید بر مطالعات پسینی در حوزه رسانه به خلاء موجود در بحث های حقوق فرهنگ و ارتباطات توجه می شود.

 

 

سپس به بحث مالکیت، کنترل و نظارت در نظریه های هنجاری رسانه پرداخت می شود. لزوم تحول تئوریک هم در این نوشته مطرح می شود و به شدت با این توجیه که باید هرچه مخاطب می خواهد پخش کنیم که به ماهواره گرایش کمتر شود مقابله می شود. در انتها هم بحث هایی پیرامون ویژگی های مجری در یک رسانه دینی  می پردازند و همچنین بحث های در مورد شهید آوینی و نظرات ایشان شکی می گیرد.

در ابتدا آقای دکتر امامی با اشاره به این که انقلاب اسلامی به عنوان یک پدیده واقعاً هویتی در مقام حدوث و در مقام بقا تمدنی نسبت به نظام‌ها و خرده نظام‌های مختلف یک جامعه ای، چه جامعه‌ای که در سطح ملی تلقی بشود. مثل جامعه ایران و چه در سطح منطقه‌ای مثل جهان اسلام و چه در سطح بین المللی انصافاً دارای ایده‌های تحول انگیزانه بوده است، بر لزوم پرداختن به این فضا تاکید کرد.

سپس حجت الاسلام جعفری به بررسی دلایل ضعف در حوزه نظری پرداخت. وی گفت:  این مقوله چند علت دارد. نکته اول این است که نظریه‌پردازی در حوزه رسانه یک مقدار تفاوت دارد. نه اینکه کلاً منفک است. ولی یک مقدار تفاوت دارد با نظریه‌پردازی در ساحت‌های دیگر آن هم این است که خیلی نظریه‌پردازی در حوزه رسانه‌ای قائل به مطالعات پسینی است نه مطالعات پیشینی یعنی نظریه‌پردازی جنبه انتزاعی ندارد.

 

 

مطالعه متن رسانه و آن اتفاقی که در رسانه می‌افتد چه روی آنتن و چه در فرآیند تولید این‌ها خودشان می‌توانند یکی از منابع اصلی نظریه‌پردازی باشند یعنی بررسی تجربیات رسانه‌ای و مقایسه این‌ها با آن دیدگاه‌های کلان خودش کمک می‌کند در حالی که تلقی ما از نظریه‌پردازی، عمدتاً نظریه‌پردازی پیشینی است.

 

تماشاخانه تصویر

نظردهی