12 ارديبهشت
با حضور سردار محسن رفیق دوست صورت گرفت:

رونمایی از کتاب «اقتصاد مقاومتی و دفاع مقدس»

جلسۀ رونمایی کتاب «اقتصاد مقاومتی و دفاع مقدس؛ بررسی تجربۀ حماسۀ دفاع مقدس و آموزه‌های آن در اقتصاد مقاومتی» با حضور سردار محسن رفیق‌دوست، وزیر سپاه و فرماندۀ پشتیبانی سپاه در دوران دفاع مقدس، در سالن شهید صدر دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع)، این جلسه که با قرائت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد، با توضیحاتی پیرامون کتاب «اقتصاد مقاومتی و دفاع مقدس» توسط آقای جواد کجوری، از نویسندگان کتاب، همراه شد. کجوری ضمن تشکر از حضور سردار رفیق‌دوست در این جلسه، خاطرنشان کرد:

ایشان با توجه به جایگاهی که در متن حوادث دوران دفاع مقدس داشتند، قطعاً ناگفته‌های زیادی دارند که شنیدنی خواهد بود.

کجوری در رابطه با سؤال محوری کتاب به این نکته اشاره کرد:

این کتاب با طرح این سؤال آغاز شده است که چه‌طور شد در دوران دفاع مقدس با وجود موانع، مشکلات و محدویت‌های زیادی که وجود داشت، در ادارۀ جنگ تحمیلی توانستیم به موفقیت‌ها و پیشرفت‌های چشمگیری دست پیدا کنیم؟ این سؤال، ما را به این سمت رهنمون کرد تا سعی کنیم مؤلفه‌های مشاهده ‌شده در این دوران که سبب بوجود آمدن این موفقیت‌ها بود را احصا کنیم.

ایشان ضمن نقل قولی از سردار رفیق‌دوست مبنی بر اینکه تمام پایه‌های خودکفایی نظامی در دوران دفاع مقدس پایه‌گذاری شد، افزودند:

این واقعاً محل تأمل است که چطور در 8 سال دفاع مقدس و در آن شرایط سخت چنین کار عظیمی در حوزۀ نظامی انجام شد، اما امروز برخی از مسئولین کشور تغییر و تحولات اقتصادی را در 40 سال هم بعید می‌دانند؟! آیا واقعاً این گونه است؟ امروز ظرفیت‌های اقتصادی ما بسیار بیشتر از امکانات جنگ تحمیلی است و حقیقتاً باید گفت مشکل امروز اقتصاد ایران عدم «مدیریت قوی، فعال و کارآمد» است.

در ادامۀ جلسه، سردار محسن رفیق‌دوست به سخنرانی پرداختند.

ایشان دلیل حضور خود در چنین جلسه‌ای را اهمیت مسئلۀ اقتصاد در شرایط کنونی عنوان کردند و نسخۀ علاج مشکلات امروز اقتصادی را به تعبیر رهبر معظم انقلابمد ظله العالی، طرح مسئلۀ اقتصاد مقاومتی دانستند و تاکید کردند:

برادرانی که این کتاب را نوشتند، سعیشان بر این بود تا بگویند اگر در شرایط سخت دوران دفاع مقدس، جنگ تحمیلی به‌گونه‌ای اداره شد که منتهی به پیروزی جمهوری اسلامی ایران گردید، امروز که امکانات بسیار بیشتری وجود دارد، می‌توان اقتصاد مقاومتی را نیز محقق کرد.

ایشان در ادامه ضمن تشریح شرایط سخت دوران جنگ تحمیلی از جمله حمایت کشورهای مختلف از عراق، دو عامل را دلیل اصلی پیروزی نیروهای جمهوری اسلامی ایران دانستند و افزودند:

دو عامل وارد جنگ شد که تنها این دو عامل علت اصلی پیروزی ما بود؛ یکی «نیروی انسانی بسیج» بود و دیگری «اتکای به خود».

وزیر سپاه و فرماندۀ لجستیک سپاه در دوران دفاع مقدس با بیان نکاتی پیرامون خصومت پایان ‌ناپذیر دشمن و لزوم حرکت به‌ سمت خوداتکایی در زمینۀ نظامی، در مورد چرایی خودکفایی در تولید موشک در آن زمان افزودند:

ما با این فرض که هیچ‌گاه با دنیای امروز به تفاهم نمی‌رسیم و دنیا دست از تهدید ما بر نمی‌دارد، به این نتیجه رسیدیم که باید از نظر دفاعی خودکفا باشیم. به همین منظور، 18 گروه صنعتی درست کردیم. از فشنگ تا موشک، اوپتیک، انواع مخابرات، زیردریایی و هر آنچه برای دفاع از یک کشور لازم است، ساخته شد.

جناب آقای رفیق دوست در خصوص چگونگی این حرکت چشم‌گیر به ‌سمت تأمین نیازهای جنگ تحمیلی یادآور شدند: در آن زمان تمام این کارها در یک اقتصاد دولتی انجام نشد؛ بلکه با مشارکت مردمی و تکیه به نیروهای داخلی صورت گرفت. قبل از عملیات کربلای 4، فرماندهان بنده را احضار کردند و فرمودند: در عملیات بعدی دیگر نباید به‌ لحاظ آتش از دشمن عقب بمانیم و سفارش 12 میلیون گلولۀ توپ و خمپاره را به بنده دادند. برآورد ما از خرید این میزان توپ و خمپاره، حداقل 3 میلیارد دلار بود! و نیز این خرید حداقل بین 1 تا 5/1 سال زمان می‌برد. در اینجا هم بچه‌ها جمع شدند و گفتند این کار نیز باید «مردمی» شود. جهت تولید این سلاح‌ها، تمام ریختگری‌های کشور را به‌خط کردیم. سه هزار دستگاه کپی‌تراش هر کدام به مبلغ هزار دلار خریداری شد و همراه نمونه‌ای از گلوله، به تراشکارهای سراسر کشور رساندیم. همچنین این وعده به آن­ها داده شد علاوه بر مزدی که برای این کار خواهند گرفت، در پایان کار، صاحب دستگاه کپی‌تراش خواهند شد. یک الی دو سال بعد از اتمام جنگ، یک عده از این تراشکارها پیش بنده آمدند و گفتند آن حرکت، ریختگری ایران را متحول کرد؛ کیفیت و سطح کار آن را بالا برد. چه زمانی بخش خصوصی می‌توانست سه‌هزار دستگاه کپی‌تراش خریداری کند و اینگونه عمل کند!!! در هر صورت ساخت مهمات آغاز شد.

در عملیات کربلای 4، در بعد نظامی موفق نشدیم. در عملیات کربلای 5، بنده جایی حضور داشتم که فرماندۀ تیپ 65 ارتش عراق را به همراه دو معاونش به‌صورت مجروح اسیر کرده بودند. به آن‌ها گفتم طبق گزارشات ما، تیپ شما اصلاً وارد جنگ نشد و شما نیز وارد جنگ نشدید؛ داستان چیست؟ گفت: من معتقدم جهنم خدا هیچ موقع به اندازۀ آتشی که شما بر سر ما ریختید، نیست و تیپ من به‌خاطر آتش های مداوم توپخانۀ شما به جبهه نرسید. اگر بنا بود که این مهمات را تنها در کارخانه‌های صنایع دفاع بسازیم و یا آن­ها را از خارج کشور تهیه کنیم، این اتفاقات پیش نمی‌آمد.

وزیر سپاه و فرماندۀ لجستیک سپاه در دوران دفاع مقدس با اشاره به افزایش توانمندی‌های ارزی و ظرفیت‌های بسیار اقتصاد ایران نسبت به دوران دفاع مقدس، در رابطه با مشکل امروز اقتصاد ایران تأکید کردند: با توجه به اینکه علاوه بر افزایش درآمدهای ارزی، سالی حدود 30 الی 40 میلیارد دلار درآمد ارزی غیرنفتی به اقتصاد ایران تزریق می‌شود، چرا مشکلات اقتصادی وجود دارد؟ در جواب باید بیان کرد که چون هنوز 85 درصد اقتصاد ما، در اختیار دولت قرار دارد و دولت، بدترین تاجر، بدترین کشاورز، بدترین صنعت‌کار و بدترین ساختمان‌ساز است.

ایشان در پایان سخنرانی خود دو نکتۀ مهم را خاطرنشان کردند: اقتصاد مقاومتی در کشوری که مسئولین آن انقلابی باشند، قطعا قابل اجرا است و اگر مسئولین انقلابی نباشند، اجرا نمی‌شود. اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد صد در صد مردمی و دولت باید موانع مردمی شدن را از سر راه اقتصاد بردارد. همچنین مادامی که این بدنۀ حجیم دولت، کوچک نشود و برای آن فکری نکنند، هرچه از بالا دستور داده شود، در سطوح پایینی دولت، به آن عمل نخواهد شد. ان شاء الله در آیندۀ نزدیک دولت را در جایگاه اصلی خود، یعنی برنامه‌ریزی، هدایت و کنترل و مردم را نیز در حال تولید ببینیم.

در پایان این جلسه آیین رونمایی از کتاب «اقتصاد مقاومتی و دفاع مقدس» با حضور سردار رفیق‌دوست وزیر سپاه و فرماندۀ لجستیک سپاه در دوران دفاع مقدس و مؤلفان کتاب انجام گردید.

تماشاخانه تصویر

نظردهی