28 مرداد
باحضور دکتر نیک روش؛

مراسم افتتاحیه دوره «منهاج» برگزار شد

مراسم افتتاحیه دوره «منهاج» در دانشگاه امام امام صادق علیه السلام و با حضور دکتر نیک روش، رئیس مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام، دکتر نیک روش سخنان خود در این مراسم را با یادآوری دیدار تاریخی و اثرگذار خانواده دانشگاه امام صادق علیه السلام با رهبر معظم انقلاب در عید غدیر سال 1384 آغاز کردند و با تأکید بر بعضی از منویات رهبر معظم انقلاب در آن دیدار خاطر نشان کردند: در آن دیدار مهم مقام معظم رهبری مدظله العالی توقعاتی را از مجموعه دانشگاه بیان کردند که مطابق حکمت ایشان قوه اولیه آن در این دانشگاه وجود داشته و دارد.

 ایشان در ادامه محور آن سخنان را تحول در وضعیت علوم انسانی کشور و مرجعیت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام بیان کردند و افزودند: در همان ایام و بعداً در ابلاغیه اهداف و سیاست‌های دانشگاه، مقام معظم رهبری مدظله العالی تأکید کردند که آن فرمایشات ارشادی نبوده و می‌بایست جامه عمل پوشانده شود.

دکتر نیک‌روش در توضیح فرمایشات رهبری فرمودند: مرجعیت امر دستوری نبوده و مرتبه‌ای است که با طی فرایندهای طبیعی خود باید تعیّن یابد. همچنین تأکید کردند که تحول مورد انتظار رهبری اصالتاً بر اساس تعالیم و ادله اسلامی باید باشد و در مرحله مقدماتی رجوع به تراث معارف اسلامی هم می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام در ادامه هدف از تأسیس و افق پیش روی این را تحقق خواسته‌های فوری و ضروری مقام معظم  رهبری مدظله العالی از دانشگاه دانستند و در توضیح این مطلب افزودند: امروز نقش اول را در اعتلا و حفظ اسلام عزیز کارآمدی عملی نظام اسلامی دارد و این مهم محقق نمی‌شود مگر با کار جهادی متخصصان دلبسته به آرمان‌های اسلامی در داخل کشور.

ایشان با تشریحی اجمالی از وضعیت جامعه علمی کشور و تعدد افراد دارای مدارک تخصصی در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، نقطه هدف در فراگیری این علوم را برای دانشجویان، تمرکز بر محورهای تخصصی رشته‌های مختلف تلقی کردند و اضافه کردند: صرفاً با تحقق این امر که بستر آن در مرکز تحقیقات برای دانشجویان دغدغه مند فراهم شده است، می‌توان به نیل به اهداف شخصی و آرمان‌های انقلابی را ممکن فرض کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام، حسن ختام دوره «منهاج»، دوره ای 6 روزه در شهر مقدس قم می باشد که شرکت کنندگان در این دوره با اندیشه های علما و اساتید حوزه و دانشگاه در زمینه های مطالعاتی خود نیز آشنا شوند.

گفتنی است: محورهای اصلی این دوره در دو بخش عمومی و تخصصی قرار دارند. بخش عمومی به مباحثی چون «بنیادهای هستی شناختی، معرفت شناختی و ارزش شناختی علوم انسانی اسلامی»، «اجتهاد، نظام سازی فقهی و علوم انسانی» می پردازد. بخش تخصصی نیز ناظر به هر یک از حوزه های علوم انسانی و در هشت حوزه علوم انسانی به طور همزمان و در محورهای «نقد و بررسی مبانی فلسفی و اخلاقی علوم انسانی مدرن»، «مکاتب و نظام های اسلامی در حوزه های گوناگون اجتماعی براساس آراء اندیشمندان مسلمان»، «علوم انسانی و مسائل جامعه اسلامی در حوزه های گوناگون»  برگزار می شود. حوزه هایی که در بخش تخصصی مورد توجه قرار خواهند گرفت عبارتست از: اقتصاد، سیاست، فرهنگ، حقوق، مدیریت، روانشناسی، تاریخ و علوم دوره تمدن اسلامی».

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

نظردهی