در آن فضا که بعضی ترجیح می ­دادند از مسائل چرب و شیرین دنیا سخن بگویند، شاید تنها شهید آوینی جرئت داشت که حرف­های حضرت امام خمینی رحمه‌الله علیه و مقام معظم رهبری را بیان کند. وی نظرات خود را در مجلۀ سوره به صورت مقاله منتشر می­ کرد.

یکشنبه, 18 فروردين 1398 ساعت 07:22

یادداشت؛ چه شد که غربی‌ها متحول شدند؟

دکتر رجبی با بیان این‌که هر واقعه‌ای را باید از طریق عوامل خارجی (تحلیل مکانیستی) و عوامل داخلی (تحلیل دینامیستی) مؤثر بر آن پدیده تحلیل کرد، به تبیین عوامل مؤثر در تحول فکری غرب می‌پردازند. ایشان در تبیین خودآگاهی غرب، دوره‌های تاریخی گوناگون آن را و در پایان، دوره‌های تاریخی جهان اسلام به خصوص ایران را بررسی می‌کنند.

اجتهاد؛ شرط پژوهش در علوم انسانی – اسلامی/ آیه‌ا‌ی که صلاحیت صدور حکم حکومتی از سوی ولی فقیه را تأیید می کند

حجت الاسلام سالاری؛ دانشجوی معارف و علوم سیاسی دانشگاه امام صادق(ع) درباره چرایی صلاحیت صدور حکم حکومتی از سوی ولی فقیه گفت: شهید صدر می فرماید «آنچه به ولی فقیه این صلاحیت را اعطا می کند که در امور مربوط به حکومت اسلامی اشراف داشته باشد و در شرایط لازم در آن ها دخالت کند، آیه 59 سوره نساء است.»

قاعده اصلی اسلام در مبادله، توأم با کار اقتصادی بودن آن است نه صرف درآمدزا بودن مبادله ...

تاجه بند دانشجوی دانشگاه امام صادق علیه السلام: پس از ظهور پول امکان تأخیر در خرید و فروش و مبادله فراهم شد، در نهایت میان تولید و مصرف فاصله افتاد. همچنین در مبادله پولی امکان انباشت پول به راحتی به وجود آمد و خود فرایند مبادله به ابزاری مطلوب برای درآمدزایی تبدیل شد و نهایتاً با انحراف مبادله از وظیفه و هدف اصلی خود، اختلال در توازن عرضه و تقاضا رخ داد.

تغییر و تحول اجتماعی در قرآن کریم/ علت اصلی تغییر درون مایه انسان، الگوی آرمانی است

فائضی دانشجوی دانشگاه امام صادق علیه السلام در بررسی تغییر اجتماعی در قرآن کریم از منظر شهید صدر(ره) گفت: براساس دیدگاه شهید صدر سنت های تاریخی به عنوان قوانین تغییرات اجتماعی، جامعه و روابط اجتماعی به عنوان عوامل تغییرات اجتماعی و انسان به عنوان تغییردهنده و تغییرکننده به شمار می آید.

امنیت حق ثابت برای همه افراد است/ دین بهترین راه برای ایجاد امنیت عمومی

نعیمی، دانشجوی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: امنیت در نظام اجتماعی اسلام به عنوان یک حق بشری و ثابت شناسایی شده است بر این اساس، جایگاه ضوابط حقوقی تضمین‌کننده امنیت عمومی واضح‌تر می‌شود می‌شود و می‌توان آن را هم‌زمان در چندین محور مورد بررسی قرار داد.

منصوریان دانشجوی دانشگاه امام صادق علیه السلام در مقایسه نقش مردم در حکومت اسلامی و حکومت دموکراتیک تأکید کرد: در حکومت اسلامی مردم خط خلافت و جانشینی خدا به شمار می آیند. به همین دلیل باید در چارچوب شریعت اسلامی رفتار کنند. همچنین مردم دارای مسئولیت بوده و خود ضمانت اجرا جهت تحقق اهداف حکومت اسلامی هستند. در حالی که در حکومت دموکراتیک، مردم منشأ سلطه بوده و براساس چارچوب واقعی در حکومت عمل نمی‌کنند. به همین دلیل نیز مسئولیتی نداشته و ضمانت اجرایی جهت تحقق صحیح نقش آنها وجود ندارد.

 نشست عرضه و نقد «تغییر و تحول اجتماعی در قرآن کریم از منظر شهیدصدر(ره)» ، چهارشنبه 19 دیماه در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.

در نشست علمی ترویجی تأکید شد؛

سیاست‌گذاری مطلوب از دید اسلام/ آراء و نظرات شهید صدر (ره) درباره سیاست‌گذاری

بهرامی تعریف برگزیده درباره سیاست‌گذاری را این گونه تشریح کرد: سیاست‌گذاری ابزاری حقوقی است که طی آن مقامات حاکمیتیِ عالی رتبه و ذی‌صلاح به ترسیم، وضع، ارزیابی، تقویت و اصلاح خطوط کلی، عمومی، راهبردی، زمان­مند و متشکل برای سطوح و اجزای متکثر نظام حقوقی می­پردازند تا مصالح کلی اسلام، حکومت اسلامی و مسلمانان تأمین گردد.

در کرسی علمی ترویجی عنوان شد؛

خانواده؛ ظرف رسیدن انسان به کمال / از منظر شهید صدر میل وکشش زن ومرد در کنار تفاوت های طبیعی آن ها از سنن تاریخی ثابت به شمار می رود.

مهدی زاده دانشجوی دانشگاه امام صادق علیه السلام: منشا نظام جنسیت در اسلام، تفاوت های ذاتیِ جسمی و روانی میان زن ومرد است که این نظام باعث تمایز نقش ها، حقوق و تربیت در خانواده می گردد.

صفحه 1 از 11 صفحه