چاپ کردن این صفحه
21 ارديبهشت
روابط عمومی مرکز تحقیقات گزارش می‌دهد:

کتب جدید «نشر سدید» در نمایشگاه کتاب تهران

انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام «نشر سدید» از 7 کتاب جدید خود در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی کرد.

  تنها در دمشق، نظام نامه تربیتی، نام گذاری سال‌ها به مثابه سیاست گذاری عمومی، جامعه شناسی حقوق عمومی، نگرشی نوین به بنیادهای نظری حقوق عمومی، مشکات ولاء و زیر خیمه شهدا عناوین تازه‌های «نشر سدید» می‌باشد که در ادامه توضیحاتی درباره کتاب‌های مذکور ارائه می‌شود.

1. تنها در دمشق

در 15 ژانویه، سازمان اطلاعات سوریه غافلگیر شد؛ یکی از افسران سوری به نام «زهرالدین» که برادرزاده رئیس سابق ستاد ارتش سوریه بود از پایگاه محل خدمت خود در «ادلب» آمد و در منزل «کامل امین ثابت» خوابید. روز بعد به صورت اتفاقی یک سیم وصل شده به یک رادیوی ترانزیستوری را در منزل میزبان خود مشاهده کرد و هنگامی که درباره این سیم سوال کرد، «کامل» گفت این سیم رابط گیرنده رادیوهای اسپانیولی زبان از آرژانتین است. تردیدها همچنان در مورد هویت واقعی «کامل امین ثابت» ادامه داشت...

 

2. نظام نامه تربیتی

کتاب حاضر نمونه‌ای از اهتمام نگارنده به واکاوی ابعاد مختلف موضوع تربیت و ارائه مدلی از تربیت دینی است. مهم‌ترین چارچوب مفهومی برگزیده برای تقسیم تربیت شامل سه گانه محتوا، روش و قالب تربیت می‌باشد. محتوای تربیت عبارت است از مفاد و موادی که قرار است از جانب مربی به متربی منتقل شود. روش تربیت به چگونگی انتقال محتوای تربیتی نظر دارد و نهایتا ابزار تربیت به چارچوب‌ها و بسترهای متعینی می‌پردازد که تربیت در ارتباط با آن انجام می‌گیرد. سه مفهوم فوق از دو زاویه مباحث نظری (اصول ثابت و همیشگی تربیت) و گونه‌شناسی وضعیت موجود (توصیف تمایزهای موجود در حوزه تربیت در ایران)، بررسی شده است.

 

3. نام گذاری سال‌ها به مثابه سیاست گذاری عمومی

مشخص کردن اولویت‌های کشور در نام سال‌ها، نوعی سیاست گذاری کلان برای کشور محسوب می‌شود. در حقیقت، رهبری با اشراف و آگاهی از کلیت مسائل، شرایط و نیازهای کشور، اقدام به این کار می‌کنند. نام گذاری سال‌ها از یک سو اعلان عمومی سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی است و از سوی دیگر، زمینه سازی برای مشارکت عمومی در تحقق این شعارها به شمار می‌رود.

یکی از ویژگی‌های رهبران مقتدر در هر جامعه‌ای، خلق گفتمان‌های مسلط اجتماعی است که تعیین کننده فضای کلی تعامل‌های فرهنگی و اجتماعی هستند. در حقیقت، هر کس بتواند آفریننده و جهت دهنده به این گفتمان باشد، جامعه را رهبری می‌کند.

در این کتاب علاوه بر گردآوری بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد نام گذاری سال‌ها، تحلیلی از نقشه راه انقلاب و علت انجام نام گذاری سال‌ها از سوی رهبری بیان شده است.

 

4. جامعه شناسی حقوق عمومی

حقوق، یکی از شاخه‌های علوم اجتماعی و دانش فن تنظیم روابط اجتماعی با استفاده از ابزارهای دارای ضمانت اجرا است و از همین رو در گستره روابط اجتماعی حضور فعال دارد. در نتیجه، گستره موضوعات و مسائلی که در علم حقوق مورد بحث قرار می‌گیرد، می‌تواند تمامی روابط اجتماعی را در برگرفته و در تمام سطوح زندگی اجتماعی مشاهده شود.

در این میان پژوهش در حقوق عمومی، به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخه‌های دانش حقوق که تنظیم روابط اجتماعی را در سطوح کلان و به ویژه در عرصه روابط میان قدرت عمومی و عموم افراد جامعه بر عهده دارد، اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. در عین حال، پذیرش اندیشه‌های رایج حقوق عمومی که عمدتا بدون رعایت اصول اقتباس علمی و بدون رصد برداشت‌های گوناگون این عرصه از سایر نظام‌های حقوقی وارد کشور شده است منجر به تاثیر‌پذیری مطلق از نظریات غیر بومی شده و در بسیاری از موارد با اقتضائات تاریخی، جغرافیایی و مذهبی کشور سازگاری نداشته و موجب بروز نارسایی‌ها و ناکارآمدی‌ها در این زمینه شده است.  به نظر می‌رسد برای رهایی از این معظلات و دستیابی به دانش بومی، کاربردی در عین حال مبتنی بر معارف دینی لازم است تا از مطالعات اجتماعی به ویژه جامعه شناسی در حقوق عمومی به صورت هوشمند بهره گرفت و با کمک آن به نقد نظریات و اندیشه‌های غیر بومی حقوق عمومی و در گام بعد، اقدامات لازم برای دستیابی به یک دانش بومی، کاربردی و مبتنی بر معارف اسلامی انجام و مقدمات مورد نیاز فراهم شود.

بر این اساس، کتاب حاضر قصد دارد تا مخاطب دانشگاهی را با مطالعات اجتماعی در رشته حقوق عمومی آشنا نماید.

 

5. نگرشی نوین به بنیادهای نظری حقوق عمومی

حقوق عمومی، شامل مجموعه‌ای از ابزارهایی است که به عنوان تنظیم کننده روابط اجتماعی در جامعه سیاسی  عمل می‌کنند. تنظیم روابط اجتماعی، به خودی خود یکی از پدیده‌های مهم اجتماعی است که به صورت گسترده‌ای بر سایر پدیده‌های اجتماعی در سطوح متفاوت اثر می‌گذارد و از مجموع این روابط نیز اثر می‌پذیرد. کارکرد حقوق عمومی در میان علوم اجتماعی نظام‌سازی، مهندسی اجتماعی و به عبارتی تنظیم هنجارمند رفتار اجتماعی است. به بیان دیگر، در میان علوم اجتماعی برخی رشته‌ها و حوزه‌های مطالعاتی علاوه بر دربرداشتن ابعاد توصیفی از اجتماع و پدیده‌های اجتماعی، فرایند‌های تغییر اجتماعات و جوامع را  نیز مورد مطالعه قرار می‌دهند و پس از این فرایند، با استفاده از ابزارهای گوناگون از جمله ایجاد هنجارهای رسمی و ایجاد قواعد لازم الاجرای حقوقی و سیاسی، در ابعاد کلان در صدد تغییر رفتارها و کنش‌های کلان اجتماعی هستند که در این میان، حقوق عمومی از زمره چنین دانش‌هایی محسوب می‌شود.

 

6. مشکات ولاء

مشکات ولاء در زیارت حضرت زهرا (س)، از مجموعه مشکات ولاء و جام بلاء در زیارت و مصیبت حضرت زهرا (س) است که در بر دارنده شرحی مختصر بر گام‌های پنج‌گانه سلوک از طریق زیارت حضرت زهرا (س) و توجّه به بلای ایشان در متن این زیارت است. خامه اصلی متن این کتاب، مجموعه ده جلسه سخنرانی استاد معظّم و خطیب ارجمند، حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری است که در سال‌های 1392 تا 1394 به مناسبت شهادت مظلومانه حضرت زهرا (س) در هیأت میثاق با شهدا بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) ارائه نموده‌اند.

منطق کلی کتاب سلوک توحیدی و قرب الهی بر اساس سیر در وادی ولایت اهل‌بیت (ع) و از طریق زیارت و بلای ایشان است که استاد میرباقری در شرح زیارت مختصر و پرمغز حضرت زهرا (س) بیان فرموده‌اند. در بیان استاد، این زیارت پنج فراز اساسی دارد. اگر انسان در متن زیارت ایشان سلوک نماید، با این پنج فراز، پنج مرحله را تا رسیدن به ولایت و توحید طی می‌نماید.

 

7. زیر خیمه شهدا

این مجموعه در 7 جلد با موضوعات مختلف برگرفته از وصیت نامه شهدای دانشجو می‌باشد.

انتهای پیام/

google+