هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 674

16 آذر
آیین رونمایی کتاب "امام، مردم، اقتصاد" با حضور دکتر پیغامی و پرفسور درخشان برگزار شد؛

درخشان:این کتاب یک دائرة المعارف وگنجینه است/تمجید پیغامی ازهوشمندی وبصیرت بسیجیان

نشست رونمایی از کتاب "امام، مردم ، اقتصاد" ظهر روز سه شنبه 16 آذرماه در سالن شهید صدر دانشگاه امام صادق(ع) با حضور دکتر عادل پیغامی؛ معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) و پرفسور مسعود درخشان؛ عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) در آغاز این نشست دکتر عادل پیغامی با تبریک روز دانشجو گفت: باید این نشست را که در روز دانشجو اتفاق افتاده است به فال نیک بگیریم چرا که در روزگاری که در بسیاری از دانشگاه ها در روز دانشجو شاهد تلاطمات بسیار همراه با سیاست زدگی و مسائل صنفی هستیم، این جمع به دنبال رونمایی این کتاب بوده و بابت این مسئله خداوند را شاکرم و بعد از آن از شما تشکر می کنم.

وی در ادامه با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با بسیجیان و تأکید معظم له بر نقش بسیج در نظام مردم سالار دینی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی به عنوان اصلی ترین مسئله کشور با مردم سالاری دینی پیوندی جدی دارد و بسیج باید در این عرصه نقش خود را ایفا نماید.

دکتر پیغامی با اشاره به این مسئله که اقتصاد مقاومتی امروز باید جریان مردم سالاری دینی در عرصه اقتصاد باشد افزود: اینکه دوستان ما پیشتر از بیانات مقام معظم رهبری در عرصه گره زدن مردم سالاری دینی و اقتصاد اقدام و پژوهش کرده اند نشان دهنده هوشمندی این بسیجیان است و این نشان دهنده بصیرت آنان است که قبل از اشاره رهبری به این موضوع بدان توجه داشته اند و به همین خاطر باید حمد آن را نیز به جا آورد.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) در ادامه تعریف و تبیین نقش مردم در اقتصاد را از لحاظ تئوریک یکی از عمیق ترین مسائل در طول تاریخ برشمرد و افزود: دانشجویان ما متاسفانه در یک نظام درسی عقب مانده معمولا با فلسفه سیاسی و به مراتب با فلسفه اقتصادی آشنا نیستند و نظریات اقتصادی را در قالب تفاله های علمی دریافت می کنند. در کنار اینها وقتی نظام درسی مانع اندیشمند شدن می شود. دانشجویان اقتصاد آشنا با اندیشه سیاسی نیستند. اینجاست که وقتی سوال از این می شود که نقش مردم در اقتصاد چیست پاسخ به انسان شناسی، روابط بین قدرت و تصمیم سازی، مقبولیت و مشروعیت و ... برمی گردد. پس اگر شما به فلسفه سیاسی آشنا نباشید نمی توانید نظریات را تئوریزه کنید و این کتاب مقدمه ای برای نظریه پردازی در این عرصه است.

این استاد دانشگاه و نظریه پرداز اقتصاد مقاومتی در پایان گفت: مردم سالاری دینی در ورودی به بحث تاسیس حکومت، جهاد سازندگی، دفاع مقدس، نقش مساجد در شبکه مردمی کردن تحولات، شکل گیری کمیته ها در حفظ مسائل انتظامی ، در انتخابات ها و در اقتصاد مطرح می شود.

 

درخشان: من همیشه این کتاب را روی میز خودم خواهم داشت

در ادامه این نشست نیز پرفسور مسعود درخشان به سخنرانی پرداخت و گفت: این کتاب گنجینه ای است از مطالب است و من براین باور هستم که هر کس بخواهد در حوزه اقتصاد کار کند این کتاب یک دایره المعارف و گنجینه است چرا که بر اساس کلید واژه انتخاب نشده است و مفهومی و بر اساس موضوع طبقه بندی شده است و بی نظیر است و من همیشه این کتاب را روی میز خودم خواهم داشت.

وی در ادامه با بیانی تحسین برانگیزانه در خصوص به تحریر در آوردن این کتاب توسط نویسندگان کتاب گفت: من تا به امروز کتابی با ظرافت و دقت این چنینی اصلا ندیده ام.

پرفسور درخشان خاطرنشان کرد: من به خاطر خلق چنین اثری از نویسندگان این کتاب تشکر می‌کنم و می‌گویم ما مدت ها منتظر چنین اثری از فضای دانشگاهی بوده ایم و خلأ همچین اثری را احساس می کردیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: من موفق به مطالعه دو بخش این کتاب شدم که بخش اول آن مشتمل بر سه فصل ماهیت و اهمیت و کیفیت مشارکت مردمی و بخش دوم معیارهای اقتصاد مردم محور است که در واقع توجه و تأملش بر مشارکت مردمی در اقتصاد بوده است . در بخش دوم ما یک فصل داریم که معیارهای حرکت به سمت اقتصادهای مردم محور و تحقق آن است خواننده با مراجعه به این فصول متوجه می شود که کار بزرگی در این کتاب انجام شده و راه های که تا امروز برایمان بن بست بود دیگر باز شده است .

این عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) اظهار داشت: معتقدم حسن یک کتاب این است که پایانش آغازی بر انجام کارهای جدید باشد و سوالهای بیشتری در ذهن خواننده اش ایجاد کند که به نظرم این کتاب می تواند این کار را انجام دهد.

درخشان در پایان اظهار داشت به نظر بنده تنها مطلبی که در این کتاب غفلت شده درخصوص عملکرد دولتها و طرز فکر انان است، دراین که دولتها هستند که باید اقتصاد را مردمی کنند و مشارکت مردمی را به تحقق برسانند و خلا نبود این مبحث در این کتاب به نظر بنده مشاهده می‌شود.

در پایان این نشست نیز آقایان پیغامی و درخشان از کتاب "امام، مردم ، اقتصاد" رونمایی کردند.

گفتنی است کتاب "امام، مردم ، اقتصاد" نوشته سید مجتبی حسنی و سید حسین حسینی پژوهشگران مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) است که به همت نشر سدید در پاییز 1395 منتشر و روانه بازار شده است.

 

رسانه

نظردهی