16 ارديبهشت
روابط عمومی مرکز تحقیقات گزارش می دهد:

کتابهای جدید مرکز تحقیقات و انتشارات سدید در نمایشگاه کتاب تهران

نشر سدید به عنوان اولین و تنها انتشارات بسیج دانشجویی کشور امسال با رونمایی از 15 عنوان کتاب جدید تولیدی مرکز تحقیقات، حضوری پررنگ در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دارد.

"مدیریت جهادی"، "تشکیلات انقلابی"، "استعداد یابی در حکمت اسلامی"، "تمدن شناسی"، "خسارت محض در تعامل با شیطان بزرگ"، "حقوق عمومی، دانش نظام ساز"، "خدمات اجتماعی و قدرت نرم" و "حسرت و هراس" از جمله کتاب هایی هستند که قرار است در نمایشگاه کتاب امسال طی مراسمی با حضور چهره های سرشناس کشوری رونمایی شوند، لذا در ادامه به منظور معرفی بیشتر توضیحاتی درباره کتاب های مذکور داده می شود.

 

1. مدیریت جهادی

دانش نوپای مدیریت جهادی درصدد ارائه سبکی جدید از مدیریت است که در عین برخورداری از مبانی و ویژگی‌هایی اسلامی، در عرصه بومی مدیریت نیز کارآمد باشد و بتواند الگویی الهام بخش از مدیریت اسلامی را ارائه دهد. در این مجموعه کتاب چهار جلدی که ویراست اول از متن و محتوای مدیریت جهادی است، از بین منابع دینی تنها به کتاب ارزشمند نهج البلاغه و برخی منابع در موضوع «سیره نبوی» رجوع شده است. منبع دیگر نکات مقام معظم رهبری مدظله در عرصه مدیریت می‌باشد. تحلیل و بررسی تجارب موفق مدیریت جهادی، در این کتاب از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. در این بخش نیز به مطالعه سیره مدیریتی امام خمینی (ره) و بیش از 60 فرمانده شهید، در دو عرصه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، پرداخته شده است. مجموعه چهار جلدی مدیریت جهادی مبتنی بر آموزه های نهج البلاغه و سیره امامین انقلاب اسلامی و شهداء توسط جمعی از پژوهشگران نوشته شده است که جلد اول اول آن شامل مقدمه و کلیات 280 صفحه دارد و قیمت آن 16 هزار تومان می باشد و جلد دوم آن نیز با موضوع برنامه ریزی و سازماندهی 224 صفحه دارد و قیمت آن 14 هزار تومان است. جلد سوم این مجموعه نیز با موضوع اجرا و نظارت در 208 صفحه گردآوری شده است و 13 هزار تومان قیمت دارد و در نهایت جلد چهارم نیز با موضوع ارزیابی و رهبری شامل 258 صفحه است و قیمت آن 15 هزار تومان می باشد.

 

 

2. تشکیلات انقلابی

به نظر می‌رسد زندگی اجتماعی بشر، هيچ‌گاه خالی از تشکيلات نبوده و بشر همواره به فراخور نيازهای خود، از تشکيلات استفاده نموده است؛ شايد بتوان گفت تاريخ سازماندهی‌ها و تشکل‌ها، تاريخی همپای تاريخ بشر بوده است. چون انسان موجودی است اجتماعی و بدون اجتماع نمی‌تواند ادامه حيات دهد. در راه حق نیز جمع و تشکیلات مهم‌ترين نقش‌ها را دارد. تشکيلات انقلابی به عنوان يک جريان اهل ایمان و فکر و عمل، حق را شناخته و برای حق حرکت می‌کند و با جبهه باطل همواره در حال مقابله و مبارزه می‌باشد و این در این مسیر، کار جمعی و سازماندهی شده و در یک کلمه، تشکیلات است که نقش مهمی دارد. کتاب حاضر، سعی بر آن دارد تا نکاتی که برای راهبری تشکيلات اسلامی و انقلابی پيشرو لازم و ضروری است، را تبیین نماید. نویسنده این کتاب سعید سعادتی است و شامل 512 صفحه می باشد و قیمت آن 22 هزار تومان می باشد.

 

3. استعداد یابی در حکمت اسلامی

انسان‌ها استعدادها و توانایی‌های مختلفی دارند. در هر جامعه مشاغل و جایگاه‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام استعداد و توانایی خاصی را می‌طلبد. برقراری تناسب بین استعداد و شغل بازدهی بیشتر افراد و کارآمدی بهتر نظامات را در پی دارد. دانشمندان زیادی از منظر علوم مختلف به مطالعه‌ی استعدادهای انسان پرداخته‌اند، در این میان کشف استعدادها از منظر علوم دوره تمدن اسلامی موضوعی است که پژوهشی درباره آن صورت نگرفته است؛ علومی همچون علم النفس، مزاج‌شناسی، اقلیم‌شناسی و فراست. امیر حسین شهگلی و جواد پارسایی در این کتاب تلاش کرده اند با زبانی ساده استعدادیابی از منظر این علوم را معرفی نماید. کتاب فوق 168 صفحه دارد و قیمت آن نیز 12 هزار تومان می باشد.

 

4. تمدن شناسی

ظهور و سقوط تمدن‌ها در ادوار مختلف تاریخی از علل و عوامل متعددی سرچشمه می‌گیرد. علل و عواملی که نوع تحلیل و توجه به آن در ظهور و سقوط تمدن‌های دیگر بی‌تأثیر نخواهد بود. همین مسأله اساسی است که زمینه‌ساز توجه جدی اندیشمندان غربی علی الخصوص شرق‌شناسان پس از عصر روشنگری را به نگارش و تحلیل تاریخی تمدن‌های بزرگ واداشته است و این تحلیل‌ها بسترساز ساخت اندیشه‌ای اندیشمندان مشرق زمین گردیده و از همین‌رو در وابستگی اندیشه‌ای ما به غرب تأثیری غیرقابل انکار داشته است. در مقابل این جریان‌سازی تحلیلی از وقایع تاریخی و علل ظهور و سقوط تمدن‌ها توسط اندیشمندان غربی، در دوران معاصر علماء اسلامی تلاش داشته‌اند تحلیل‌های تمدنی بریافته از مبانی اسلامی را احیاء و از خلال مباحث کلامی و معرفتی بسط و گسترش دهند. چنین تراثی از اندیشمندان اسلامی پایه‌گذار مبانی گردیده است که زمینه ساز شکل گیری انقلاب اسلامی شد. اثر حاضر که توسط عطاالله بیگدلی نوشته شده است، سعی دارد انگاره‌های تاریخی- تمدنی و دلایل ظهور و سقوط تمدن‌ها و وضعیت تمدنی انقلاب اسلامی را تحلیل کند. این کتاب در 152 صفحه و با قیمت 8 هزارتومان عرضه می شود.

 

5. خسارت محض در تعامل با شیطان بزرگ

کسانی که امید می‌بندند به اینکه بنشینیم با آمریکا در فلان مسئله مذاکره کنیم و به یک نقطه‌ی توافقی برسیم -یعنی ما یک تعهّدی بکنیم، طرف مقابل هم یک تعهّدی بکند- از این غفلت می‌کنند که ما ناگزیر باید به همه‌ تعهّدهای خود عمل کنیم، [امّا] طرف مقابل با طُرق مختلف، با شیوه‌های مختلف، با خدعه، با تقلّب سر باز می‌زند و به تعهّدهایی که کرده است عمل نمی‌کند. این چیزی است که ما امروز در مقابل چشم خودمان داریم می‌بینیم؛ یعنی خسارت محض. رهبر معظم انقلاب (1395/01/01)

کتاب حاضر که توسط عبدالرسول علم الهدی نوشته شده است، با محوریت ارتباط خسارت آمیز با شیطان بزرگ (ایالات متحده آمریکا)، سعی دارد ضمن تأمل بر اخبار و ارجاعات کتاب، تمرینی برای تحلیل در عالم ارتباطات بین الملل خصوصاً در راستای عزت نفس داشته باشد. قیمت این کتاب 8 هزار تومان می باشد و 160 صفحه دارد.

 

6. حقوق عمومی و دانش نظام ساز

«حقوق عمومی نه‌تنها یک دانش توصیفی، بلکه دانشی دستوری نیز هست». این گزاره را شاید بتوان چکیده کتاب پیش رو دانست؛ گزاره‌ای که ریشه آن در نگاهی متفاوت به رشته حقوق عمومی به‌عنوان یکی از دانش‌های بین‌رشته‌ای است. چنین رویکردی به دانش حقوق عمومی آن را در مقام سازمان‌دهی اعمال قدرت در هرم اجتماعی قرار داده و از همین رو با رویکرد توصیفی پذیرفته‌شده حاکم در محافل علمی این رشته در داخل کشور ما در تعارض قرار می‌گیرد. تلاش علی ربیع زاده در نوشتار حاضر مبتنی بر این رهیافت، آن است تا بتواند دانش حقوق عمومی را به‌عنوان یک دانش نظام ساز معرفی کرده و از این راستا آن را به خدمت فلسفه پشتیبان انقلاب اسلامی در دولت-ملت سازی و نظام‌سازی مطلوب جمهوری اسلامی ایران درآورد. چنین رهیافتی در مطالعه دانش حقوق عمومی، مبتنی بر رویکردی تحولی به علوم انسانی به‌عنوان نرم‌افزار اداره اجتماع است. کتاب حقوق عمومی؛ دانش نظام ساز در 274 صفحه و با قیمت 17 هزار تومان عرضه می شود.

 

7. خدمات اجتماعی و قدرت نرم

19 آگوست 2006، در جنگ 33 روزه، زنان داوطلب ملبس به پرچم حزب‌اللّه لبنان (عکس روی جلد)، در قالب کمپین حزب‌اللّه، به حومه جنوبی و بمباران شده بیروت سرکشی کرده و وجوهی را در اختیار خانواده‌های مسلمان شیعه قرار می‌دهند تا آنان بتوانند به خانه و زندگی خود سر و سامانی دوباره بخشند. این خدمات اجتماعی حزب‌اللّه،‌ موجب قدرت نرم آن، در بین مردم لبنان است. کتاب حاضر، ترجمه‌ای آزاد از کتاب «حزب‌اللّه؛ خدمات اجتماعی، به عنوان یک منبع قدرت» می‌باشد که توسط مدرسین دانشگاه عملیات ویژه مشترک (JSOU) ارتش ایالات متحده، در راستای استفاده بهینه از تجربیات موفق سازمان حزب‌اللّه نگاشته شده و در دوره‌های تربیت و آموزش فرماندهان ارتش ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.     بی‌شک، مطالعه سازمان حزب‌اللّه و مستندسازی تجربیات موفق این سازمان، ولو از نگاه دشمنان، گامی مفید و مؤثر در راستای تئوری‌پردازی در عرصه بومی‌سازی تجربیات انقلاب اسلامی خواهد بود. کتاب خدمات اجماعی و قدرت نرم توسط ساسان زارع و حسین روزبه ترجمه شده است و  در 104 صفحه و با قیمت 7 هزارتومان عرضه می شود.

 

8. حسرت و هراس

پدیده بیداری اسلامی زمینه‌ها و پیامدهای عمیق فرهنگی و اجتماعی داشته است، به نحوی که بر مناسبات سیاسی- امنیتی کشورهای درگیر و پیرامونف تأثیر مستقیم داشته اند، با این حال مراکز مطالعاتی و اندیشمندان این کشورها کمتر به مطالعه این جنبه‌ها از آن پرداخته‌اند. در ایران، علی رغم درگیری مستقیم با مسائل بیداری اسلامی، ولی تاکنون به جز یکی دو کتاب، اثر پژوهشی مستقل در این باب نگاشته نشده است. آن یکی دو مورد نیز به   جنبه‌های جامعه‌شناسی سیاسی بیداری اسلامی اکتفا کرده‌اند، و به سراغ فهم ابعاد دیگر آن نرفته‌اند. غالب پژوهش‌های ایرانی در این باب در سال نخست، ترکیبی از چیستی آن و تأثیرات سیاسی- امنیتی‌اش، و در ادامه صرفاً به بخش دوم پرداخته¬اند. این اثر تلاشی آغازگونه برای دیدن جزئیات بیشتری از مؤلفه‌ها و پیامدهای فرهنگی- اجتماعی پدیده بیداری اسلامی است. مجید بهستانی و جواد نظری مقدم نویسندگان این کتاب هستند که با قیمت 19 هزار تومان و در 416 صفحه عرضه می شود.

 

همچنین کتاب های "الی الحبیب"، "دعوا سر اولویت" و "داستان نانوتافته" با توجه به استقبال از خرید آنها، در نمایشگاه امسال تجدید چاپ شده اند که در ادامه به توضیحی مختصر درباره آنها نیز پرداخته می شود.

1. الی الحبیب

در فقه گفته می‌شود آب قلیل اگر به کر متصل باشد، دیگر حکم آب کر را دارد. اصحاب هم این‌گونه بودند. خود را به اقیانوسی وصل کردند که برای همیشه حضور دارد. پس آن‌ها هم حضورشان همیشگی است. این سرّ جاودانگی اصحاب امام حسین (ع) با خود امام است.

اما چرا از بین اصحاب حبیب را گلچین کرده‌ایم؟

حبیب تمامی ندارد، چون با قرآن و حسین (ع) است. حبیب شاگرد خصوصی امام حسین (ع) است.

حبیب نمونه‌ای از انسان کامل است که می‌توان با رجوع به شخصیتش پاسخ مسائل و مشکلات را گرفت.

سیدعلی اصغر علوی در این نوشته در صدد این است که ابعاد گوناگون شخصیت حضرت حبیب را که به طور متوازن رشد کرده است، بررسی کند و بدین منظور از هشت منظر که هر کدام بیانگر مسئله‌ای است، به سراغ شخصیت حضرت حبیب رفته‌ است. این کتاب در 175 صفحه و با قیمت 7 هزارتومان راهی بازار شده است.

 

2. دعوا سر اولویت است

چه کسی از محبت امام حسین(ع) بی‌بهره است؟

کدام دل است که با نام حسین(ع) نلرزد و با دیدن پرچمش به سمت آن تمایل پیدا نکند؟ هیچکس!

چه کسی کار برای امام حسین(ع) را بد می‌داند؟ هیچکس!

اما چرا خیلی از وقت‌ها «این جبهه نیرو ندارد»؟ دعوا سر اولویت است. البته مشکل از «کار کردن برای امام حسین» فراتر است. اینجا مسئله‌ی اصلی و کلیدی، نفس «کار» است و این‌که چرا کارها یا انجام نمی‌شود و یا اگر انجام شود استمرار ندارد؟ و در این میان کربلا بهترین مکان برای جواب گرفتن؛ چراکه در کار برای امام حسین(ع) کسی شک و شبهه ندارد. اما در اینجا هم...!

کتاب دعوا سر اولویت است در 108 صفحه توسط سید علی اصغر علوی نوشته شده است و قیمت آن 6 هزار تومان است.

 

3. داستان نانوتافته

داستان این کتاب، روایتی از مسیر پر پیچ و خم، جریان توسعه‌ی فناوری و تجاری‌سازی یک محصول است؛ مسیری که به سوی اقتصاد مقاومتی می‌رود. شاید تفاوت اصلی میان موفقیت و عدم موفقیت کشورها در توسعه فناوری، در توجه به جزئیات و یادگیری از درس‏آموخته‌های گذشته باشد. با این حال، به رغم اهمیت یادگیری از تجربیات گذشته، کمتر اثری را می‌توان یافت که در عین جذابیت روایی، تصویر آموزنده‌ای از تجاری‌سازی یک محصول و ظرافت‌های عبرت‌آموز آن را ترسیم کرده باشد.

اقتصاد مقاومتی تنها یک ایده و سخن نیست. راهی است برای مقابله با مهم‌ترین عرصه تهاجم دشمن - یعنی اقتصاد – با انقلاب اسلامی و این روایت راهی رفته از این ایده است. سید حمزه حسینی، سید مجتبی قافله باشی و سعید حسین رفیعی نویسندگان این کتاب هستند که در 240 صفحه و با قیمت 13 هزار و پانصد تومان راهی بازار شده است.

 

لازم به ذکر است کتاب "اقتصاد مقاومتی در عصر  مذاکرات هسته ای" نوشته آقای دکتر عبدالملکی که نقدی بر فضای مذاکرات هسته ای در زمان تنظیم برجام است و در آن به مواردی که اقتصاد مقاومتی مغفول واقع شد پرداخته می شود، همچنین کتاب "اقتصاد مقاومتی در کشورهای پیشرفته" که با مطالعه موردی 11 کشور پیشرفته دنیا در زمینه اقتصاد مقاومتی نوشته شده است و درنهایت کتاب "کشاورزی ما" نوشته دکتر شهگلی از گروه تمدن اسلامی مرکز، کتاب هایی هستند که در حال انجام امور فرآیند چاپ می باشند و تلاش زیادی می شود تا به یاری خدا به نمایشگاه امسال برسند.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

نظردهی