27 شهریور
در همایش هم اندیشی مخترعین، مبتکرین و اساتید برتر بسیج علمی کشور؛

نخبگان بسیجی کشور با مرکز تحقیقات آشنا شدند

نخبگان بسیجی سراسر کشور در همایش هم اندیشی مخترعین، مبتکرین و اساتید برتر بسیج علمی کشور، با فعالیت های مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام  آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام، همایش هم اندیشی مخترعین، مبتکرین و اساتید برتر بسیج علمی کشور به همت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری و با ارائه گزارشی از فعالیت های مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام، صبح امروز در سالن فرهیختگان واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

در این همایش هم اندیشی، جناب آقای مصطفی حضوری به عنوان نماینده مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام طی سخنانی به معرفی مرکز پرداختند و با اشاره به دیدار اعضای خانواده دانشگاه امام صادق علیه السلام با رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 84، پیشینه شکل گیری مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام را تصریح کردند.

آقای حضوری افزودند: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار تاکید کردند که باید تلاش شود تا دانشگاه امام صادق علیه السلام به عنوان مرجع تحقیقات علمی سایر کشورها مطرح گردد، و در راستای تحقق این فرمایش ایشان دانشجویان بسیجی دانشگاه امام صادق علیه السلام با تشکیل مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام، حرکت جهادی خود را در راستای تحقق این هدف آغاز کردند.

ایشان در ادامه با تشریح عملکرد گروه اقتصاد مرکز به عنوان نمونه ای برای توضیح فعالیت های سایر گروه ها، اظهار کردند: هنر ما در مجامع علمی، شناخت و تبیین درست مساله، و پس از آن شناخت درست امکانات موجود و در نهایت حرکت به سمت الگوی مطلوب یا همان نقشه راه است.

آقای حضوری در پایان تاکید کردند: این نقشه راه به نوعی همان نقشه جامع علمی کشور است که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و به نتیجه و خروجی رسید، اما در عمل بر زمین گذاشته شد و عملیاتی نشد.

* دشمن شناسی وظیفه یک سازمان بسیجی است

در ادامه این همایش دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی طی سخنانی گفتند: ما با تفکر بسیجی، درایت و علم در جنگ در مقابل تمام دنیا ایستادیم و پیروز شدیم، امروز هم سربازان مدافع حرم با این تفکر دنیا را به زانو درآورده است.

ایشان افزودند: توطئه‌های نظام سلطه همچنان پابرجاست و نظام سلطه با تفکر بسیجی که امام خمینی(ره) پایه ریزی کرد و رهبری بر آن تاکید دارند آرزوهایش را به گور خواهد برد.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه دادند: دشمن شناسی وظیفه یک سازمان بسیجی است، امروز نظام سلطه بدنبال انحصار طلبی علم و جلوگیری از پیشرفت علم در کشورهای جهان سوم و تحت سلطه است، دشمن در بحث هسته‌ای تلاش کرد تا به این علم دست پیدا نکنیم ولی با تفکر بسیجی توانستیم موفق شویم.

ایشان گفتند: اگر ما در محرمانه ترین فناوری روز دنیا و فناوری‌های موشکی و دفاعی توانسته‌ایم از مرز دانش عبور کنیم آیا نمی توانیم در فناوری های دیگر چنین کاری انجام دهیم؟ دشمن می‌خواهد ما را در پیشرفت علمی متوقف کند، چون می داند دستیابی ما به علم باعث تثبیت جمهوری اسلامی ایران خواهد شد تا به امروز ما طراحی دشمن را شکست داده‌ایم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کردند: پیشرفت علمی به تنهایی کافی نیست ما در تولید علم و مقاله پیشرفت خوبی داریم و در کنار آن باید برای تولید علم نافع و بهره گیری از آن برای تولید ثروت و حل مشکلات جامعه طراحی کنیم.

ایشان با اشاره به اینکه ما سرمایه انسانی و فیزیکی و ذخایر زیر زمینی خوبی داریم ولی نتوانسته‌ایم از آنها بهره بگیریم و آنها را مدیریت کنیم، افزودند: علم نافع علمی است که بتواند مسائل جامعه را حل کرده و برای جامعه منفعت داشته باشد.

دکتر رهبر تصریح کردند: مردم از بسیج انتظار دارند که بتواند علم را به ثروت تبدیل کند، دانشگاه آزاد اسلامی هم به عنوان عضوی از این جمع می تواند در این عرصه همراه و هم پیمان بسیجیان کشور باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه امروز جمعیت دانشجویی ما رو به افول است، گفتند: دانشگاه از نسل اول عبور کرده و امروز دانشگاه آزاد اسلامی برای تبدیل علم به ثروت در حال برنامه‌ریزی است تا با تاسیس شرکت های دانش بنیان و حمایت از نخبگان به طرف تجاری سازی محصول برود.

ایشان خاطرنشان کردند: دانشگاه آزاد اسلامی می تواند با بسیج علمی و فناوری همه مقدمات همکاری را فراهم کند، علم بدون ایمان ممکن است به یک عمل مخرب تبدیل شود باید در کنار علم به ایمان توجه شود.

دکتر رهبر تفکر بسیجی را مدل مناسبی دانستند که در دوران دفاع مقدس باعث پیروزی انقلاب اسلامی شد و گفتند: ما در عرصه نظامی صاحب مدل شدیم، مدل با عنوان تفکر بسیجی همراه علم، عقل و عمل.

ایشان افزودند: تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران هست، دشمنی و کینه استکبار هم وجود دارد، ‌امروز تمامی تحولات منطقه، هدفش جمهوری اسلامی ایران است.

* ما پتانسیل های خوبی داریم ولی متاسفانه مدیریت دانش نداریم

مهندس حسین قدیانی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری نیز طی سخنانی در همایش هم اندیشی مخترعین، مبتکرین و اساتید برتر بسیج علمی کشور گفتند: فلسفه تشکیل این جلسات تغییر رویکرد در مجموعه بسیج به عنوان یک عنصر اساسی برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

ایشان افزودند: یکی از محورهای اساسی که امروز دنیا به عنوان راهبرد استفاده می کند بحث علمی و پژوهشی است، امروز با اتفاقاتی که در عرصه های علمی و پژوهشی رخ داده صحنه های نبرد و جنگ ها، ترکیبی است از نرم افزار و سخت افزار.

مهندس قدیانی تاکید کردند: ادعای غرب در فروپاشی رژیم سوسیالیستی شرق این بود که اینها را انداختیم در یک رقابت تسلیحاتی و توانستیم شرق را در یک فرآیند اقتصادی ناکارامد کنیم، این موضوع نشان می‌دهد که ما باید تغییرات راهبردی در برنامه ها داشته باشیم.

ایشان ادامه دادند: امام خمینی(ره) برای اولین بار جنگ را از نوع مردمی اداره کرد و امروز ما اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مدلی از بحث انتقال علوم و تحقیقات از نوع مردمی داشته باشیم نه مدلی خصوصی.

رئیس سازمان بسیج علمی با بیان اینکه نمی‌خواهیم به دنبال روش‌های غربی باشیم، گفتند: ما پتانسیل های خوبی داریم ولی متاسفانه مدیریت دانش نداریم و باید در راهبرد کلان تحقیقاتی خودمان مدل تحقیقات را به مدل مردم پایه تغییر دهیم.

ایشان تصریح کردند: به اعتقاد ما دانشگاه آزاد در حال بازگشت به ریل انقلاب است، ان‌شاءالله بتوانیم تعامل خوبی داشته باشیم و به رشد و پیشرفتی که مدنظر رهبر معظم انقلاب است و به قله های دانش دست پیدا کنیم.

گفتنی است در پایان این همایش با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور از دو اختراع مخترعین بسیجی رونمایی شد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

نظردهی