14 دی
صبح روز سه شنبه 14 دیماه برگزار شد؛

سومین جلسه هم اندیشی مسئولین مرکز برگزار شد +تصاویر

سومین جلسه هم اندیشی مسئولین بخش های مختلف علمی و اجرایی مرکز صبح امروز در دفتر توحید برگزار شد.

در این جلسه مجتبی حسنی مدیر گروه اقتصاد مرکز به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این گروه پرداخت. وی ابتنای فعالیت های علمی در حوزه اقتصاد را بر حسب دیدگاه شهید صدر عنوان کرد و گفت: در این مقطع برای شناخت الگوی بررسی مسائل و ترسیم هندسه گروه سه اقدام اساسی برای شناخت مسائل، اولویت گذاری مسائل و ارائه پاسخ های علمی و کاربردی در حال انجام است و در همین راستا به نظر می رسد بتوانیم در حوزه مصرف، تامین مالی و تجارت خارجی تا پایان دی ماه به نتایج روشنی برسیم.

وی جذب دانشجویان و پژوهشگران مستعد و علاقه مند به فعالیت های علمی را اقدام دیگر گروه در راستای تربیت نیرو و پژوهش عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد روند رشد آنها با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

در بخش دیگری سید علی سیدی فرد معاون علمی مرکز به ارائه گزارشی از وضعیت گروه های مختلف این معاونت پرداخت و گفت: انفصال موجود بین فعالیت های نظری و ایدئولوژیک با فعالیت های حل مسئله در کشور یک مشکل و ضعف اساسی در نهادهای پژوهشی است که باید برای رفع آن تلاش و اقدام جدی کرد.

وی بررسی سه مدل برای یافتن الگویی برای حل این چالش را از پژوهش های این معاونت بر شمرد و گفت: در مدل اول پژوهش هایی بنیادی و پژوهش هایی کاربردی صورت می¬گیرد و تلاش می شود بر مبنای مطالعات بنیادین نگاه به حل مسئله تغییر کند.

وی مدل دوم برای حل این مشکل را استخراج مبادی مشترک برای حل مسائل در رشته های مختلف برشمرد و در سومین الگو ارائه تبیینی از مسائل و حوزه های کلان را شیوه دیگری برای رفع انفصال میان فعالیت های نظری و راه حل مسائل عنوان کرد.

وی ابراز امیدواری کرد روش و الگوریتم حل مسائل به زودی بصورت مدون ارائه گردد.

معاون علمی مرکز در بخش دیگری به برخی برنامه های برنامه های کلی معاونت در جذب و تربیت نیرو و نیز سازماندهی گروه های علمی اشاره کرد و گفت: منقح شدن گروه های علمی، تثبیت و همگرا شدن آنها و توسعه ورود و بررسی رشته های علمی روانشناسی، خانواده، حقوق، اقتصاد، فلسفه، سیاست، فرهنگ و ارتباطات و ... و نیز تشکیل میزهای بررسی مشترک موضوعات از دیگر اقدامات لازم در این عرصه است.

در ادامه این نشست مسعود حسنلو معاون رسانه ای مرکز به تشریح فرایند های خدمات روابط عمومی در جهت ارائه و بازنمایی صحیح تصویر مرکز تحقیقات پرداخت.

در پایان این نشست اعضا به گفتگو و بررسی برخی مسائل جاری مرکز پرداختند.

تماشاخانه تصویر

نظردهی