22 دی
همزمان با آیین رونمایی از کتاب تأملاتی درباره اسلام و پیشرفت؛

هفتمین گردهمایی اعضای مرکز تحقیقات با حضور غلامی و جهان بین برگزار شد+تصاویر

هفتمین گردهمایی اعضای مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) عصر روز چهارشنبه 22 دی ماه با حضور حجت الاسلام دکتر رضا غلامی و دکتر فرزاد جهان در تالار شهید مطهری دانشگاه امام صادق(ع) و با رونمایی از کتاب «تأملاتی درباره اسلام و پیشرفت» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در رونمایی از کتاب «تاملاتی درباره اسلام و پیشرفت» گفت: پیشرفت اسلامی و دست یابی به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای این مقطع از انقلاب شکوهمند اسلامی جنبه حیاتی دارد و اگر کار ما فقط این پیام را منتقل کند که دوستان عزیز در حوزه و دانشگاه این موضوع را باید جدی تر تلقی کنند، خداوند را شاکریم.

حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی در مراسم رونمایی از کتاب «تاملاتی درباره اسلام و پیشرفت» با تشکر از برگزاری برنامه رونمایی این کتاب طی سخنانی گفت: همان طور که می دانید، این کتاب حاصل ۱۰ جلسه هفتگی درسگفتار این حقیر در مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) است که با زحمت عزیزانی چون آقای سیمیاری و البته با وقت گذاری منظم خودم قابلیت انتشار را پیدا کرده است.

جدایی بین مباحث پیشرفت و مبانی اسلامی

وی افزود: من در این درس گفتارها می خواستم بین زیربنا و روبنای بحث اسلام و پیشرفت اتصال واقعی را برقرار کنم. امروز بعضی از پیشرفت اسلامی صحبت می کنند لکن در خیلی نقاط، بین مباحث آنها و مبانی اسلامی جدایی افتاده است، یعنی در بحث روبنایی نسبتی بین سخنان آنها و مفاهیم عمیق دینی یافت نمی شود. من قصد داشتم نشان دهم می توان در مقوله اسلام و پیشرفت در همه جا به مبانی و متون دینی وفادار ماند.

غلامی اضافه کرد: از طرف دیگر، تلاش کردم تا یکسری شبهات و ابهامات بنیادی که بعضی از آنها جزو شبهات و ابهامات قدیمی است را به طور متقن پاسخ بدهم. بعضی با طرح یکسری ابهامات، جمع میان اسلام و پیشرفت را زیر سئوال می برند و می گویند که بین رسالت اسلام و پیشرفت، سازگاری وجود ندارد. در این درس گفتارها تلاش شد تا از زاویه های گوناگون و البته به اجمال به این شبهات و ابهامات پاسخ داده شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا با بیان اینکه در این درس گفتارها می خواستیم به نظم روشن بین مباحث برسیم، گفت: اگر ابتدا تا انتهای این درس گفتارها را ملاحظه کنید، دریافت خواهید کرد که بین مباحث اسلامی هماهنگی کامل وجود دارد هرچند ما در دوران غیبت معصوم (ع)، قادر به درک وجوه مهمی از این هماهنگی نیستیم.

جنبه حیاتی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای انقلاب اسلامی

وی در ادامه افزود: واقعیت این است که بحث پیشرفت اسلامی و دست یابی به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای این مقطع از انقلاب شکوهمند اسلامی جنبه حیاتی دارد و ما نمی توانیم از تلاش مستمر برای تئوریزه کردن این عرصه غفلت کنیم یا آن را به یک مرکز خاص بسپاریم، لذا اگر کار ما فقط این پیام را منتقل کند که دوستان عزیز در حوزه و دانشگاه این موضوع را باید جدی تر تلقی کنند، خداوند را شاکریم.

حجت الاسلام غلامی اضافه کرد: به نظر من، یکی از میدانهایی که می تواند علوم انسانی اسلامی و قابلیت های منحصر بفرد آن در دو حوزه نظر و عمل را به ظهور برساند، همین میدان پیشرفت اسلامی است، البته ما ادعای بزرگی کردیم یعنی گفتیم که قادریم با تکیه بر قوه اجتهاد، از متن اسلام به الگویی برای پیشرفت دست پیدا کنیم که بر الگوی غربی توسعه برتری داشته باشد و آن را به انزوا بکشاند. لذا بدانیم که مسیر آسانی را انتخاب نکرده ایم و باید برای رسیدن به نتایج روشن، سعه صدر و پایداری به خرج دهیم.

وی در پایان سخنانش گفت: خوشحالم که این تلاش مختصر مورد توجه دوستان قرار گرفت و مقدمات انتشار آن به صورت کتاب فراهم شد. امیدوارم فضلا بنده را از نقدهای عالمانه خود بهره مند نمایند .من با دیدن کتاب انگیزه پیدا کردم به حول و قوه الهی، درس گفتارهای جدیدی را در موضوع فلسفه تمدن نوین اسلامی در همین دانشگاه آغاز کنم، لذا خدمت شما اعلام آمادگی می کنم مجددا از همه شما به ویژه جناب آقای امینی، مدیر محترم انتشارات سدید چه برای چاپ این کتاب و چه برگزاری این جلسه تشکر می کنم.

در ادامه این برنامه دکتر فرزاد جهان بین استاد دانشگاه شاهد و عضو موسسه پژوهش های اسلامی صدرا به تبیین تمدن نوین اسلامی و الزامات آن پرداخت.

دکتر فرزاد جهان بین در این نشست ایجاد تمدن نوین اسلامی را در خط غیرقابل تغییر انقلاب اسلامی و گفتمان امام و رهبری برشمرد و گفت: حذف مفهوم تمدن اسلامی از مرکزیت گفتمان رهبری موجب سردرگمی و بی نظمی مفاهیم دیگر در این گفتمان نظیر اقتصاد مقاومتی، پیشرفت، تولید علم، وحدت و ... را در پی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه در ادامه با قرائت بخش هایی از بیانات امام(ره) و رهبر معظم انقلاب به تبیین دیدگاه های رهبران جمهوری اسلامی در خصوص تمدن نوین اسلامی پرداخت و افق نظام جمهوری اسلامی را طرح تمدن نوین اسلامی دانست که بسیاری از گرفتاری های نظری را برطرف خواهد کرد.

وی در ادامه انسان شناسی را پایه نظام نظری عملی در حوزه های مختلف همچون اقتصاد و سیاست دانست و تفاوت نظام اقتصادی اسلامی و لیبرالی را از این موضوع نشأت گرفته دانست.

دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) تبدیل مبانی هنجاری شناختی(اعتقادات) به نظام و تبدیل مبانی نظام های نظری عملی(همچون نظام اقتصادی) به نهادها و عینیت در یک قلمرو جغرافیای وسیع را برای تحقق تمدن اسلامی ضروری ارزیابی کرد.
نگارنده کتاب زمانه ما و نهج البلاغه افزود: در شکل گیری تمدن نوین اسلامی باید به مبانی مشترک بین همه مذاهب اسلامی یعنی قرآن کریم مراجعه کرد.

دکتر فرزاد جهان بین روح تمدن نوین اسلامی را روح دینی ارزیابی کرد و سبک زندگی اسلامی را به عنوان بخش حقیقی تمدن نوین اسلامی از دیدگاه رهبری معظم انقلاب عنوان کرد.

وی توجه به مراحل 5 گانه انقلاب اسلامی، دولت اسلامی، نظام اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی را مهم دانست و تغییر در وضعیت اجتماعی امروز را لازمه گذر از مراحل مختلف در رسیدن به تمدن نوین اسلامی عنوان کرد.

عضو اسبق شورای مرکز بسیج دانشگاه امام صادق(ع) تربیت نظام فکری مردم از طیف ها و سنین مختلف از کودکی تا بزرگسالی را بر اساس تمدن نوین اسلامی عاملی اساسی برای رشد اجتماعی جامعه بیان کرد و گفت: در نظام آموزش و پرورش باید برای رشد تدریجی آن برنامه ریزی شود تا همه مردم و مدیران بر اساس طرح کلی تمدن نوین اسلامی بیاندیشند و عمل کنند.

 

نظردهی